Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Обединетото Кралство следната недела повторно ќе ја отвори својата амбасада во главниот град на Украина, Киев, откако истата ја премести во Лавив, само неколку дена пред Русија да ја започне инвазијата на Украина.

Advertisements

Говорејќи за време на посетата на Индија, Џонсон рече дека амбасадата ќе биде отворена набрзо, но не наведе конкретен датум кога тоа ќе се случи.

Шефот на дипломатијата Лиз Трус од Лондон порача дека повторното отворање на амбасадата се должи на „извонредната цврстина и успех“ на отпорот на Украина кон руските сили.

Прикажи повеќе