Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека формирањето на палестинска држава ќе биде најдобриот начин да се обезбеди безбедноста на Израел.

Борел во понеделник вечерта одржа видео-средба со министрите за надворешни работи на 27-те земји-членки на ЕУ по посетата на Блискиот Исток каде што разговараше за војната на Израел против палестинскиот Хамас.

Тој рече дека донел таков „фундаментален политички заклучок“ од разговорите одржани во регионот.

„Мислам дека најдобра гаранција за безбедноста на Израел е формирањето на палестинска држава“, рече Борел во писмениот заклучок.

Прикажи повеќе