реклама

Технолошкиот милијардер Илон Маск, кој бара важно историско место за борба против другиот „џин“ на социјалните мрежи Марк Цукерберг, се обрати за помош кај италијанскиот премиер Џорџо Мелони.

Во петокот, Маск на својата платформа Х (поранешен Твитер) објави дека разговарал со Мелони и нејзиниот министер за култура, Џенар Сангилијан.

реклама

„Тие се договорија за епска локација“, рече Маск без да ја прецизира точната локација.

Оние кои шпекулираат дека двајцата најбогати луѓе на светот ќе се квалификуваат како гладијатори во Колосеум, треба двапати да размислат.

реклама

„Тоа нема да се случи во Рим“, рече Сангуилијано. „Размислуваме како да го организираме овој голем хуманитарен и историски настан имајќи ја предвид заштитата на локацијата“, додаде тој.

Се чини дека има и разлики во мислењата за тоа каде ќе одат парите. Италијанскиот министер за култура рече дека „големи суми, милиони евра, ќе бидат донирани во две италијански детски болници“, а Маск најави дека „сите пари одат за воените ветерани“.

реклама

Сензацијата започна кога Маск на 20 јули напиша дека е „подготвен за борба во кафез“ со Цукерберг, кој тренира џиу-џицу.

Еден ден подоцна, 39-годишниот Цукерберг, кој на својата социјална мрежа Инстаграм објавуваше фотографии од победите на натпреварите, го замоли Маск (51) само „да му ја испрати локацијата“.

реклама