Божиќ во Украина: Помеѓу жестоките борби на фронтот, бруталните руски гранатирања и пропагандата на Кремљ

Украинците втора година по ред го прославуваат Божиќ во услови на целосна руска воена агресија, жестоки борби на линиите на фронтот и брутално руско ракетирање и гранатирање на цивилната инфраструктура. Ноќта на 25 декември, руските агресори ја нападнаа Украина со 31 јуришнo беспилотно летало од типот Шахед и два авионски проектили од областите Чауда, Балаклава (привремено окупиран Крим), додека во текот на денот продолжуваат со гранатирањето на градот Херсон од окупираниот источен брег на реката Днипро, и само благодарение на украинските војници нацијата и оваа година може да го прослави Божиќ во Украина.

Руските агресори ги гранатираат украинските цивили и на Божиќ

Како резултат на воздушната борба, украинските воздухопловни и одбранбени сили ноќта помеѓу Бадник и Божиќ уништија 28 нападни беспилотни летала Шахед-136/131 во регионите Одеса, Херсон, Миколаев, Доњецк, Кировохрад и Хмелницки, истовремено  непријателот употребил и наведувана ракета Кх-59 во правец на Запорожје и противвоздушна ракета Кх-31П од Црното Море. За среќа, двата проектили се уништени.

Противвоздушните ракетни единици на воздухопловните сили уништија и два непријателски авиони: Су-34 во регионот на Доњецк (пријавено вечерта на Бадник,  24 декември) и Су-30СМ над Црното Море.

Руските агресори исто така се потрудија да им ја загорчат прославата на Божиќ и на жителите на градот Херсон од окупираниот источен брег на реката Днипро гранатирајќи ја крајбрежната зона на градот.

Дезинформациите за Божиќните празници во Украина омилени за руската пропаганда

Не спијат ниту руските пропагандисти и дезинформатори. Како што се приближуваше Божиќ, пропагандата машиберија на Кремљ ги интензивираше антиукраинските и антизападните  наративи во кои значителен простор заземаа новогодишните теми

Руските медиуми и каналите z-Telegram шират наратив за наводното наметнување на западните вредности во Украина, заменувајќи го татко Фрост со Дедо Мраз. Како доказ користат фотографија која наводно е направена во градинка во Полтава.

Оваа фотографија покажува постер на кој се споредуваат „секогаш веселиот“, прозападен Санта Клаус, кој „патува на волшебна санка со ирваси“, и „секогаш тажниот“ Дедо Мраз, кој е „остаток од советското минато“ и „ живее со својата малолетна внука“, и им нуди на децата да изберат меѓу овие ликови во корист на Санта Клаус.

Ова е лажна фотографија. Користејќи ги обратните алатки за пребарување слики на Google Lends, дознавме дека оваа слика ја рашириле руските медиуми и каналите на Телеграма, а оригиналниот извор е прорускиот ресурс Ukraine.ru.

Самиот постер е создаден со помош на слики кои лесно се наоѓаат на Интернет. Сликата на Дедо Мраз е преземена од руска веб-страница, додека сликата на Санта Клаус е преземена од кутија со чоколадни слатки.

Исто така, треба да се забележи дека вокабуларот на плакатот, како што е Дедо Мраз „живее со својата малолетна внука“ и Санта Клаус „е поблиску до западните вредности“, воопшто не е детски. Да не зборуваме за фактот дека не знаат сите деца од градинка да читаат.

На Интернет, има десетици веб-страници и реклами каде што може да бидат поканети Дедо Мраз и Снежната Кралица за празниците во Полтава.

Ова секако не е единствениот фалсификат за новогодишните празници што го шири руската пропаганда. Претходно, Укринформ го отфрли лажниот дека во Виница, вработени во локалната воена канцеларија за регрутирање ги поканиле децата и нивните родители на новогодишната забава каде наводно планирале да ги мобилизираат сите возрасни мажи.

Украински божиќни традиции

Божиќ во Украина се слави на 25 декември.Од 2017 година датумот е еден од официјалните државни празници. Пред тоа, Божиќ многумина го славеа на 7 јануари според јулијанскиот календар.

Со почетокот на декември, духот на зимските празници обично ги исполнува украинските градови, заедно со божиќните пазари, фестивалите, украсите и волшебните светла. Меѓутоа, со оглед на тековната руска војна против Украина, многу градови сега се откажуваат од празничните активности или ги намалуваат тоновите.

Бадник

Бадник (Света вечер) е обележан со традиционални семејни собири во вечерните часови на 24 декември – таканаречената Свијата Вечерија („Света вечера“). Свеченостите започнуваат со појавувањето на првата ѕвезда, иако сите подготовки традиционално почнуваат од самата зори.

На трпезата треба да се послужат 12 јадења, кои ги симболизираат дванаесетте апостоли. Главното јадење на вечерта е Кутија (варена пченица измешана со афион и мед).

Прослави

Сè започнува мирно и дома. Сепак, наскоро следуваат улични прослави. Момчињата и девојчињата подготвуваат посебни песни и стихови што ги носат од куќа до куќа, забавувајќи ја својата заедница во замена за слатки подароци и бакшиш. Колку повеќе коледари доаѓаат во куќата, толку повеќе богатство и богатство ќе му се донесе на семејството следната година, се верува.

Утрото на 25 декември започнува со луѓето кои се поздравуваат со фразата „Христос се роди!“ и одговорот „Да Го фалиме!“ На овој ден, луѓето одат во црквата за Божиќна молитва и се собираат во кругот на семејството за да ги посетат роднините. За разлика од Бадник, божиќните гости повеќе не се ограничени на пост.

Вертеп

Традиционално, децата подготвуваат и изведуваат таканаречени вертеп изведби. „Вертеп“ е пренослив куклен театар и драма што ја прикажува сцената на Христовото раѓање и други мистериозни претстави. Суштинскиот атрибут на темето е божиќната ѕвезда, која се смета за симбол на радост (бидејќи ја веста за раѓањето на Исус).

Украинска Божиќна честитка

Како што споменавме погоре, „Христос се роди!“ и „Да Го фалиме!“ се традиционалните Божиќни честитки. За да си посакаат убави зимски празници, Украинците исто така велат „Среќна Нова Година и Божиќ!“, „Среќни претстојни празници!“ или едноставно „Среќни празници!“.

Украински божиќни песни

Божиќните песни се исто така составен дел од целата празнична сезона. Во Украина имаме различни видови божиќни песни – koliadky (потекнува од зборот „calendar“, кој започнува со раѓањето на Христос) за Божиќ и shchedrivky (доаѓа од украинскиот збор за великодушност) за таканаречената великодушна вечер на 31 декември. Во некои делови на Украина, шчедривки се пеат само на празникот Богојавление, последниот празник на сезоната.

Доколку мислите дека не знаете ниту една украинска божиќна песна, ова би можело да биде вистина ако некако не сте запознаени со најпознатата божиќна мелодија во светот – „Carol of the Bells“. Да – тоа е, всушност, првично украинска песна наречена Шчедрик (компонирана од Микола Леонтович на почетокот на XX век, врз основа на античките украински народни песни).

Маланка

Ниту една празнична сезона не би била целосна без соодветен карневал. И тука доаѓа Маланка, традиционална украинска прослава на 31 декември.

Екстравагантни паради. Луди костими. Обилна храна и пијалок. Обилни костими и добродушни шеги. Прослави кои ја обединуваат целата заедница. Некои ја опишуваат Маланка како „Украинец Марди Грас“. Сепак, тоа не е. Маланка е уникатна украинска форма на веселба со антички корени.

Новогодишните празници завршуваат со крштевањето на Денот на Исус

Сезоната на празници завршува на 6 јануари, кога се крсти Исус Христос. На тој ден, Украинците низ целата земја одат на капење или бањање. Тие ги користат ледените дупки во реките за осветување на водата. Оваа екстремна активност, секако, е придружена со ладно зимско време.

Благодарение на украинската армија, Украинците можат да го прослават Божиќ во Украина

Во своето божиќно обраќање, премиерот Денис Шмихал рече дека само благодарение на украинските војници нацијата може да го прослави Божиќ во Украина.

„Втора година по ред, Украинците ги слават Божиќните празници среде целосна војна. Но, благодарение на нашите војници, Украинците го слават Божиќ во Украина. Во слободна, независна, нескротлива Украина“, нагласи Шмихал.

Според шефот на владата, „без разлика каде сме оваа вечер – на линијата на фронтот или во задниот дел, дома или привремено не, со пријателите или со браќата, на семејната маса или на ноќната смена – ние сме заедно. .

„Посакувам сите да ја почувствуваат добрината и топлината на нераскинливото единство на украинскиот народ. Нека Христовиот Божиќ не наполни сите со сила и инспирација за добри и храбри дела за доброто на нашите соседи и на цела Украина. Христос се роди Ајде да го пофалиме!“ – нагласи Шмихал.

Украина веќе втора година научи друга форма на Божиќ, неговата  друга димензија. Ова е Божиќ во време на целосна војна. Божиќ кој има различно расположение, контекст и вкус, изјави претседателот на Украина Володимир Зеленски во своето божиќното обраќање до нацијата, пренесува Укринформ.

Зеленски, во своето последно обраќање до нацијата, поздравувајќи ги своите сограѓани, истакна дека последната недела пред Божиќ Украина уште еднаш докажала колку е ефективно зајакнувањето на нејзиниот воздушен штит. И не само во однос на заштитата на градовите и селата од руски дронови и проектили, туку и за напорите на бојното поле.

Папата се моли за мир во Украина 

Во овогодинешното божиќно обраќање папата Франциско побара мир за Украина, пренесува Ватикан њуз.

„Со моите очи вперени во бебето Исус, молам за мир за Украина. Да ја обновиме нашата духовна и човечка блискост со нејзиниот народ кој страда, за преку поддршката на секој од нас да ја почувствуваат конкретноста на Божјата љубов“. поттикна Папата, обраќајќи им се на верниците од чардак на базиликата Свети Петар во Ватикан.

На Божик илјадници аџии се собраа на плоштадот пред базиликата. Меѓу знамињата што се гледаат на страницата, има и украински. За време на средбата со парохијаните во пресрет на Божиќ, Папата повика на прослава без екстраваганција и со мисли за земјите кои страдаат поради војната, вклучително и Украина.

Драган Мишев