Би-Би-Си: На фронтот во Украина загинале повеќе од 50.000 руски војници

Анализата на Би-Би-Си, според нивните потврдени информации, покажува дека во Украина загинале над 50.000 руски војници, како и дека во втората година од војната настрадале околу 25 проценти повеќе во споредба со првата година.

Би-Би-Си на руски јазик, независната медиумска група Медијазона и волонтерите бројат смртни случаи од февруари 2022 година.

Новите гробови на гробиштата помогнаа да се дадат имињата на многу војници.

Русија одбива да коментира.

Терминот „мелница за месо“ се користи за да се опише начинот на кој Москва немилосрдно испраќа бранови војници напред за да се обиде да ги истроши украинските сили и да ги изложи нивните локации на руската артилерија.

Вкупниот број на загинати – од повеќе од 50,000 – е осум пати поголем од единственото официјално јавно признание за бројки на смртност дадено од Москва во септември 2022 година.

Вистинскиот број на руски смртни случаи веројатно ќе биде многу поголем.

Според Генералштабот на вооружените сили на Украина вкупните борбени загуби на Русија во Украина од 24 февруари 2022 година до 17 април 2024 година изнесуваат околу 456.050 напаѓачи, вклучувајќи уште 710 војници убиени или ранети во акција во изминатиот ден.

Украинските бранители уништија и 7.193 непријателски тенкови (+4 во изминатиот ден), 13.827 оклопни борбени возила (+18), 11.624 артилериски системи (+15), 1.046 повеќекратни ракетни системи за лансирање, 760 системи за противвоздушна одбрана (+1), 347 авиони, 325 хеликоптери, 9.279 беспилотни летала (+2), 2.093 крстосувачки ракети (+1), 26 воени бродови/секачи, 1 подморница, 15.587 моторни возила (+24) и 1.910 (+2) единици за специјална опрема, се вели во соопштението на Генералштабот.

Д. В.