Белата куќа соопшти дека има свои разузнавачки информации дека радикалната група Хамас ја користи Ал Шифа, најголемата болница во Газа, за спроведување воени операции и веројатно складирање оружје, велејќи дека акциите претставуваат воено злосторство.

„Имаме информации кои потврдуваат дека Хамас ја користи таа болница како командно и контролно место, а можеби и за складирање оружје“, изјави портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби за новинарите на „Ер Форс 1“, а пренесе Ројтерс.

„Тоа е воено злосторство“, рече тој.

САД и ЕУ ја прогласија Хамас за терористичка организација.

Тој, исто така, рече дека Соединетите Држави имаат информации дека Хамас и палестинскиот исламски џихад користат некои болници во Појасот Газа, вклучително и Ал Шифа, за покривање или поддршка на нивните воени операции и за држење заложници.

Прикажи повеќе