На виртуелниот состанок организиран од Белата куќа со 25 државни гувернери, американскиот претседател Џо Бајден предупреди дека некои болници во САД би можеле да бидат „прегазени“ од најновиот пораст на случаи на „ковид-19“, но додаде дека земјата генерално е добро подготвена. Тој исто така нагласи дека брзото ширење на варијантата омикрон нема да го има истото влијание како првичното избивање на ковид-19 во 2020 година или напливот на делта сојот во 2021 година.

Прикажи повеќе