Американскиот претседател Џозеф Бајден потпиша предлог-закон за финансирање на владата кој не вклучува дополнителна финансиска помош за Израел или Украина, објави Белата куќа.

Проектот претходно беше поддржан од Сенатот, а Претставничкиот дом го одобри документот на 14 ноември.

Претходно портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави дека новите пакети американска помош за Украина се намалуваат поради прекинот на договорените средства за поддршка на Киев.

„Речиси исчезнаа средствата во американскиот буџет за помош на Киев, што лошо ќе се одрази на одбранбените капацитети на Украина“, рече Кирби, коментирајќи го немањето согласност од американскиот Конгрес за давање дополнителна помош за Киев, вклучително и воената помош.

Прикажи повеќе