Американскиот претседателот Џо Бајден изјави дека Соединетите Држави ќе го променат својот воен став во Европа поради заканите кои произлегуваат од руската инвазија на Украина. Тој вели дека американското воено присуство во Европа ќе стане поголемо, како реакција на НАТО на заканите од Москва.

Advertisements

Говорејќи денеска при пречекот од страна на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на самитот на Алијансата, Бајден рече дека Соединетите Држави ќе го зголемат бројот на бродови уништувачи што ги имаат во Шпанија на шест од четири, дека Вашингтон ќе испрати два дополнителни Ф- 35 ескадрили во Британија и ќе формира Штаб на 5-та армија во Полска. Понатаму Бајден вели дека ќе испрати повеќе „воздушна одбрана и други капацитети“ во Германија и Италија, а САД ќе ги засили своите воени средства и во Романија и балтичкиот регион.

Прикажи повеќе