Каталонскиот фудбалски гигант Барселона го продолжи договорот со дефанзивецот Самуел Јумтити.

Новиот договор е со важност до 2026 година, објавено е на клупскиот сајт.

Во исто време, францускиот играч се согласи на делумно намалување на платата.

Дваесет и осумгодишниот Јумтити дојде во Барселона од Јувентус во 2016 година.

Оваа сезона, фудбалерот учествуваше на еден натпревар од шпанското првенство.