реклама

Кога сте во средината на утринската брзање, лесно е да зграпчите банана додека сте во движење, но според лекарите, ова е лоша идеја.

Иако бананата се смета за здрав избор за појадок, бидејќи е богата со влакна, витамини и минерали, некои експерти сметаат дека бананата е помалку погодна за појадок, а причината е повеќе од логична.

реклама

Ако ви се брза наутро, може да биде тешко да се вклопите во појадокот, но често забораваме дека ова е најважниот оброк во денот. Во надеж дека (барем формално) ќе го почитувате оброкот, можете да земете банана за да јадете додека сте во движење. Удобно е, а и овошјето, кое е здраво, нели?

За жал, според еден лекар, и покрај тоа што е полн со калиум и витамин Б6, како и фактот дека е без холестерол и натриум, сепак не е пожелен за првиот оброк. Еве зошто.

реклама

Нутриционистот д-р Дерил Џофти објасни дека иако може да изгледаат како добра опција наутро, бананите не се добри за одржување на нивото на енергија во текот на денот.

„Бананите изгледаат како совршена опција за утро, но ако размислите добро, ќе сфатите дека бананите што се консумираат сами не се најдобрата опција, бидејќи тие се 25% шеќер и умерено кисели. Тие ќе ви дадат брз поттик, но наскоро ќе бидете уморни и гладни. Се разбира, важно е да вклучите овошје и зеленчук во вашата исхрана, а тоа не значи дека никогаш не треба да јадете банани. Само треба да се погрижите да ја споите вашата банана со нешто друго.

реклама

Д-р Џофри додаде:

„Без балансирање на овој појадок од банана со здрави масти, многу од придобивките од бананите се губат, додека нивото на шеќер во крвта се зголемува.

Наместо тоа, тој препорачува да ги споите бананите со нешто што ќе ја неутрализира киселината и ќе го забави метаболизмот на шеќерот, што би требало да спречи скокови на шеќерот во крвта и последователни падови. Тој препорачува да го комбинирате со нешто друго, било масни (здрави масти) или зачини.

„Бидејќи бананите се кисели, ќе треба да ја неутрализирате киселината за да ги добиете придобивките од калиум, влакна и магнезиум без наплив на шеќер“.

реклама