Водечките западни новински агенции известуваат за изборите во Србија, наведувајќи дека се очекува победа на претседателот Александар Вучиќ и неговата Српска напредна партија, пренесува Н1.рс.

АП наведува дека се формирале долги редици пред избирачките места во Србија, но се очекува на власт да остане популистичка влада која одбила да воведе санкции кон Русија поради војната во Украина.

Предизборните анкети на јавното мислење предвидуваат дека претседателот Александар Вучиќ ќе добие уште еден петгодишен мандат и дека неговата десничарска Српска напредна партија повторно ќе доминира во собранието со 250 пратеници, наведува американската агенција.

Според аналитичарите, опозицијата, сепак, има шанса да победи во Белград, пишува АП, и оценува дека тоа би му задало сериозен удар на децениското неспорно владеење на популистите во Србија.

Опозиционерите соопштија дека при гласањето биле забележани повеќе нерегуларности и дека владејачката партија е подготвена да употреби насилство за да ја спречи победата на опозицијата, пренесува АП.

Иако Србија формално се стреми кон членство во ЕУ, Вучиќ негува блиски врски со Русија и Кина, сметајќи на гневот на Србите на Запад поради воздушните напади на НАТО, наведува АП, додавајќи дека Србија ја поддржа резолуцијата на ОН со која се осудува руската инвазија на Украина. Белград засега не се приклучува на санкциите против Москва.

Француската агенција АФП пишува дека граѓаните на Србија гласале на изборите на кои популистичкиот претседател Александар Вучиќ планира да го продолжи своето десетгодишно владеење, претставувајќи се како гарант на стабилноста во сенка на војната во Украина.

Пренесувајќи ги прогнозите врз основа на последните предизборни анкети, АФП наведува дека Српската напредна партија на Вучиќ од десниот центар на изборите треба да ја потврди неговата доминација во парламентот и дека самиот претседател е на водечка позиција во трката.

Франс прес оценува дека руската инвазија на Украина на крајот на февруари го променила текот на кампањата, која требаше да се фокусира на животната средина, корупцијата и правата во Србија.

Но, како што пишуваат тие, навикнат да игра меѓу ривалските влијанија од Истокот и Западот, Вучиќ ја искористи војната, претставувајќи се како некој што ги отфрла стравовите од нестабилност и како „единствениот капетан способен да управува со брод во бурно време“.

АФП проценува дека пред само неколку месеци опозицијата се чинеше дека направила чекор напред, додавајќи дека Вучиќ во јануари го откажал контроверзниот проект за рудник за литиум што предизвика масовни протести, што е пресврт што ретко се гледа за време на неговото десетгодишно владеење.

Агенцијата додава дека опозицијата се надева дека високата излезност може да доведе до вториот круг од претседателските избори, иако последните анкети предвидуваат дека актуелниот шеф на државата, кога критичарите го обвинуваат за авторитаризам, денеска ќе ја премине границата од 50 отсто.