Времето во кое го пиеме последното кафе во денот може значително да влијае на квалитетот на нашиот сон.

Квалитетот на спиењето зависи од многу фактори. За некои од нив можеби не сме ни свесни. Излегува дека дури и кога го пиеме последното кафе во денот или вечераме е многу важно. Во интервју за Медонет, д-р Ева Дроздович-Јастжебска, психијатар и специјалист на Клиниката за нарушувања на сонот, зборува за навиките кои ни го уништуваат сонот.

Навики кои резултираат со полош квалитет на сон

Специјалист од клиниката за нарушувања на спиењето има важна препорака за сите љубители на кафе. “Не се препорачува да се пие кофеин навечер. Пиењето кафе во попладневните часови може да го влоши квалитетот на сонот. Луѓето кои имаат проблеми со спиењето треба да го испијат последното кафе најдоцна до 12 часот. Меѓутоа, другите луѓе, вклучително и оние кои не имаат проблеми со спиењето, треба да избегнуваат консумирање кофеин после 16 или 17 часот“, објаснува д-р Ева Дроздовиќ-Јастржебска.

“Исто така, треба да се напомене дека е важно да се избегнуваат големи оброци навечер. Се верува дека последниот оброк треба да се јаде најдоцна два или три часа пред спиење. Сепак, на нашето тело му е потребна енергија навечер и вечера. Треба внимателно да се планира овој оброк да содржи протеини и сложени јаглехидрати хидрати, а подобро е да се избегнуваат едноставни шеќери кои можат да предизвикаат флуктуации на нивото на инсулин и гликоза навечер“, вели експертот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.