Агресорите го зголемија интензитетот на нападите во секторите Купијанск, Покровск, Курахове, ситуацијата на бојното поле е тензична, но Украина има шанси да ја промени

Од почетокот на денот на првите борбени линии се реализирани 29 борбени ангажмани, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина во ажурирање на ситуацијата од 10:30 часот, пренесува Укринформ.

„Од почетокот на денот веќе се извршени 29 борбени ангажмани. Непријателот пукал 570 пати на позициите на нашите војници и населените места, од кои 18 со употреба на повеќекратни ракетни системи за лансирање. Агресорот извршил и еден ракетен напад со два проектили и 32 удари со беспилотни летала камикази“, се вели во соопштението.

Забележано е дека денеска немало активни непријателски напади во секторот Харкив. Во текот на изминатиот ден, вкупните загуби на напаѓачите во овој сектор изнесуваа 179 војници, од кои 42 загинати и 31 единица оружје и воена опрема. Уништени се оклопно борбено возило, артилериски систем, девет беспилотни летала, четири возила и седум единици специјална опрема. Оштетени се еден тенк, два артилериски системи и пет возила.

Во секторот Харкив, по вчерашната руска офанзива кога нивното напредување беше запрено во близина на првата одбранбена линија, денеска не се регистрирани активни непријателски напади. Во текот на изминатиот ден, вкупните загуби на напаѓачите во овој сектор изнесуваа: 179 војници, од кои 42 загинати во акција и 31 единица оружје и воена опрема. Уништени се едно оклопно борбено возило, еден артилериски систем, девет беспилотни летала, четири возила и седум единици специјална опрема. Оштетени се еден тенк, два артилериски системи и пет возила.

Во секторот Купијанск, руските трупи напаѓаат во празнината на Дружелиубивка. Ситуацијата е под контрола. Според ажурираните информации, непријателот вчера загубил 126 лица како загинати или ранети во акција во овој сектор. Уништени се три оклопни транспортери и едно возило.

Во секторот Сиверск, непријателот од почетокот на денот изврши еден напад во околината на Билохоривка.

Во секторот Краматорск, руските јуришни операции беа неуспешни, а битката продолжува во областа Иванивске.

Во секторот Покровск ситуацијата е тензична од почетокот на денот. Напаѓачите се обидуваат да напредуваат во областите Новолександривка, Калинове, Јевхенивка, Сокол, Новоселивка Перша и Јаснобродивка. Одбиени се четири непријателски напади. Шест борбени ангажмани се во тек. Одбранбените сили преземаат мерки за стабилизирање на ситуацијата. Во текот на изминатиот ден, загубите на непријателот во овој сектор изнесуваа над 440 војници. Уништени се еден тенк, три АФВ, седум топови и минофрлачи и едно копнено беспилотно летало.

Во секторот Курахове, ситуацијата и понатаму е тензична во областите Парасковиивка и Краснохоривка, каде што се водат два борбени судири. Ситуацијата е под контрола на одбранбените сили.

Во секторот Времивка од почетокот на денот се одржани пет борбени ангажмани во областите Урожаине и Новодаривка. Беа одбиени три неуспешни руски напади, а борбите продолжија во областа Урожаине.

Во секторот Орихив, дејствијата на непријателот биле неуспешни во околината на Мала Токмачка.

Во секторот на реката Днипро, руската армија направи два неуспешни обиди за напад во областа Кринки.

Окупаторите не спроведоа активни офанзивни дејствија во други сектори, соопшти Генералштабот.

Како што објави Укринформ, вчера на првите борбени борбени борбени ангажмани се случиле 111 борбени ангажмани.

Ситуацијата на бојното поле на истокот на Украина и понатаму е тешка, но украинските војници можат да ја префрлат во своја полза со тоа што ќе направат „се што е можно“, рече на 5 јуни врховниот командант на вооружените сили на Украина, Олександар Сирскиј,  објави Кијив индипендент.

Русија продолжува да ги притиска секторите Курахове, Покровск, Купијанск и Харкив, рече Сирскиј по посетата на источниот фронт.

Во други насоки, московските трупи, наводно, извршуваат напади „за да ја протегаат активната линија на фронтот“, за да ги уништат украинските војници и да ги спречат да се распоредат во други области.

Руските сили започнаа нова офанзива на 10 мај во Харкивската област, каде, наводно, успеале да напредуваат дури 10 километри (6 милји) пред Украина да го запре напредувањето во близина на првата одбранбена линија.

Русија напредуваше кон селата Хлибоке и Липци во регионот, како и кон градот Вовчанск во Харкивската област и областа во близина на Часив Јар, возвишен град кој потенцијално го отвора патот за понатамошен напредок во Доњецката област.

„Во Вовчанск, нашата главна задача во оваа фаза е да го задржиме непријателот, да нанесеме максимални загуби и постепено да се движиме напред за да ги ослободиме нашите територии“, рече командантот.

Тешки борби се во тек и во близина на градот Купијанск во Харкивската област, каде руските војници се обидуваат да ја пробијат одбраната на Украина од два правци, рече Сирскиј.

Генералот рече дека негова задача е да му обезбеди на овој сектор доволно муниција и борбено подготвени резерви. Според Сирскиј, командантите на украинските единици се „целосно свесни за ситуацијата“ и „вешто“ ги користат сите видови оружје, вклучително и беспилотни летала за напад.

„Нашата задача е да го запреме непријателот и да го принудиме да одат во дефанзива“, рече Сирскиј. И покрај тешката ситуација, имаме шанса да ја промениме ситуацијата во наша корист.

Драган Мишев