fbpx

таг: кошаркарска

Финалниот натпревар од купот „Благоја Георгиевски-Буштур“ повторно на Кале

0
И во оваа натпреварувачка сезона 2021/2022, Македонската кошаркарска федерација ќе биде организатор на финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“. Натпреварите, во машка...

НЛБ и АБА-лигата ја продолжија соработката

0
Компанијата од банкарскиот и финансискиот сектор, НЛБ Групацијата и регионалната кошаркарска АБА лига потпишаа договор за продолжување на соработката до 2025 година. ...

Македонија на 27.февруари ќе ја дочека Грузија во СЦ „Борис Трајковски“

0
Македонската машка кошаркарска репрезентација ќе ја пречека Грузија на 27 февруари во рамки на квалификациите за Светското првенство 2023 година. Кошаркарите го...

Коронавирусот го одложи мечот помеѓу Феникс 2010 и Пелистер

0
Натпреварот од 14. коло на Првата македонска кошаркарска лига кој требаше да се одигра в недела во СЦ „Јане Сандански“ меѓу Феникс 2010...

Хрватска има нов селектор на кошаркарската репрезентација

0
Хрватската кошаркарска федерација го назначи денеска Дамир Мулаомеровиќ за нов селектор на националниот тим, на местото на Вељко Мршиќ со кого изминатиот викенд...

Пето Антиќ заработи кривична пријава, КФСМ со реакција

0
Македонската кошаркарска федерација реагираше повод информациите за поднесена кривична пријава против нејзиниот претседател Перо Антиќ за надводна злоупотреба на службената должност, укажувајќи на...

МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер го дознаа распоредот за јануарскиот „балон“...

0
Регионалната кошаркарска АБА 2 лига денеска ги одреди термините и саатниците за четвртиот „балон“, што од 17 до 23 јануари ќе се одигра...

Машката кошаркарска селекција е на 29.место во Европа, 52 позиција во...

0
Машката кошаркарска репрезентација на Македонија забележа скок од едно место на ранг листата на ФИБА и во моментот е на 29. место во...

ФИБА ги одреди термините за Евробаскетот 2022 година

0
Европската кошаркарска федерација (ФИБА) го одреди распоредот на натпревари за групната фаза на Европското првенство 2022 година. Турнирот кој ќе се одржи во...

Бајиќ: Мора да одиме понатаму,има уште натпревари да се играат

0
По натпреварот, селекторот на машката кошаркарска репрезентација Драган Бајиќ им честита на играчите за доброто издание во првото полувреме и искрено се надева...