Претседателот Доналд Трамп во средата му порача на лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел дека е „рано да се откажеме“ од изборите. Претходно, републиканецот во Кентаки му честиташе на „новоизбраниот претседател Џо Бајден“.

„Мич, 75.000.000 ГЛАСОВИ, рекорд за претседател кој е на функцијата (голем)“, порача Трамп на Твитер. „Прерано да се откажемe. Републиканската партија конечно мора да научи да се бори. Луѓето се лути! “

Коментарите на Трамп беа објавени со извештајот за вести од Дејли Меил за републиканците кои се се изјаснија против Меконел по неговиот говор.

Во своите коментари во вторникот, Меконел рече дека „нашата земја официјално има избран претседател и избран потпретседател. Изборниот колеџ избра. Значи, денес сакам да му честитам на новоизбраниот претседател Џо Бајден“.

Меконел за прв пат го нарече Бајден новоизбран претседател, до сега оваа формулација ја избегнуваше поради тековните законски напори на Трамп во врска со изборите.

Победата на Џо Бајден е потврдена откако гласачите на Изборниот колеџ да него гласаа со 306 гласови. Веднаш по гласањето рускиот претседател Владимир Путин му ја честиташе победата на Бајден.