Македонскиот тенисер Калин Ивановски (17) доживеа пораз во осминафиналето на Вимблдон за јуниори од, Џек Пинингтон Џонс, од Велика Британија, Џек Пинингтон Џонс, со 2-0 во сетови. со 2-0 во сетови. Тој во вториот сет се бореше и против противникот, но и против повредата на мускулот на десната нога.

Сепак, покрај поразот во осминафиналето ова е голем успех за најголемата македонска тениска надеж.