Бркуклин со 125:123 го совлада Милвоки бакс.

Џејмс Харден по трансферот во Бруклин нетс игра како прероден и во двата натпревари досега постигна над 30 поени.

Овој пат Харден постигна 34 поени и имаше 12 асистенции, додека Кевин Дурент постигна 30 поени. Токму Дурент беше човек на одлука, ги постигна последните поени за својот тим на 30. секунди до крајот на натпреварот, по што Крис Мидлтон ги промаши двата обиди да го однесе натпреварот во продолжението од пет минути.

Покрај Харден и Дурент, одлична партија одигра и Џо Херис со 20 поени додека Бруклин повторно играше без третата голема ѕвезда Кајри Ирвинг.
Од друга страна, Јанис Адетокумпо постигна 34 поени и имаше 12 скокови, додека Крис Мидлтон постигна 25 поени.

Голден стејт вориорс приреди големо изненадување со победата над актуелниот шампион ЛА Лејкерс од 115:113.
Првото полувреме помина во знакот на шампионот кој на одмор замина со дури 16 поени предност. „Вионите“ во третата четвртина го најавија кам-бекот, за во последниот период да го направат тоа и на крајот да слават. Голден стејт до израмнување на три минути и 10 секунди до крајот (108:108) по што следеа две асистенции на Стеф Кари за четири поени на Дрејдонд Грин и на крајот тој да постигне два поени кое беа доволни за триумф. Џејмс во последната секунда го промашу шутот за три поени.

Стеф Кари беше најефикасен кај „воините“ со 26 поени, Кели Убре постигна 23 поени, додека во редовите на ЛА Лејкерс, Денис Шрудер даде 25 поени, а Леброн Џејмс 19 поени.

Торонто репторс го успеа да го запре Лука Дончиќ и на крајот да го совлада Далас со 116:93.
Торонто со 23 поени и 9 скокови го предводеше Кајл Лаури, Крис Бушер постигна 21 поен. Дончиќ постигна најмалку поени сезонава, само 15, но одлично одигра Кристапс Порзингис со 23 поени.

Резултати:
Бруклин – Милвоки 125:123
Торонто – Далас 116:93
Чикаго – Хјустон 125:120
Мајами – Детроит 113:107
ЛА Лејкерс – Голден Стејт 113:115.