По стартниот пораз на Олимписките игри во Токио од Шведска со 3:0, женската фудбалска селекција на САД, предводена од Македонецот Владко Андоновски славеа со убедливи 6:1 против Нов Зеланд.

Инаку, денес се одиграа шест натпревари од второто коло во женскиот фудбалски турнир на Олимписките игри во Токио.

Резултати ОИ Токио, фудбал/жени

Чиле – Канада 1:2

Кина – Замбија 4:4

Шведска – Австралија 4:2

Јапонија – Велика Британија 0:1

Холандија – Бразил 3:3

Нов Зеланд – САД 1:6