Арсенал забележа голема победа со резултат 2-1 против Вулверхемптон, во рамките на 20. коло во Премиер лигата.

Гостите поведоа преку Ханг Хи-Чан кој го искористи киксот на одбраната на Арсенал по само 10 минути игра. Во продлжение, Арсенал создаде многу добри акции, но не успеа да ги финализира. Николас Пепе успеа да го израмни резултатот, погодувајќи од непосредна близина по асистенција на Нкеитах (82 ′). Додека Александре Лаказет беше тој што погоди во последните минути по една убава акција за победа на натпреварот (90 + 5).

Со оваа победа Арсенал се искачи на петтата позиција со 45 бодови, додека Вулверхемптон останува на седмата позиција со 40 бодови.

Прикажи повеќе