Почна нокаут фазата на ЕУРО.

На првиот натпревар од осминафиналето во Амстердам се натпреваруваа репрезентациите на Велс и Данска, а Данците славеа со 0:4.

Борбата започна од двете страни, а Велшаните се заканија во 12-та минута, топката мина покрај голот по добриот удар на Бејл. Данците се будат и во 17-та минута. Убава акција, но голманот Вард беше безбеден.

Долберг се закани на голот на Велс во 23-та минута, Велшаните возвратија во 25-тата минута, на 0:0.

Во 27-та минута Долберг шутираше брилијантно од 20 метри и феноменално ја затресе мрежата на Велс за 1:0.

По голот на Данска, играта се разгоре уште повеќе, имаше можност пред двата гола, но одбраните беа безбедни. Уште една одлична одбрана на голманот на Велс се издвојува во 42-та минута, по гужвата во казнениот простор.

Данците го отвораат второто полувреме на најдобар можен начин.

Вилијамс лошо шутираше една топка, доаѓајќи до Каспер Долберг, кој го постигна својот втор гол во 48. минута за водство на Данска од 0-2.

Велшаните не се предадоа. Во 55. минута, обидите на Бејл, данската одбрана го блокираше неговиот удар, а во 66. минута го стопираа обидот на Вилсон.

Данска одигра уште една убава акција во 72-та минута, сепак одбраната на Велс сега беше безбедна за разлика од 48-та минута.

До крајот на мечот имаше уште неколку можности пред двата гола. Се издвојуваат обидите на Вилсон и Корнелиус. Мехле погоди за 0:3 во 89-та минута од играта, во 93-тата минута од 0:4 го постави Брајтвајт.

Данска во четвртфиналето ќе игра со подобриот тим од Холандија-Чешка.