Неколку часа пред дуелот што ќе се одвива вечерва на стадионот на Тотенхем, во Лондон, помеѓу Британецот Тејсон Фјури и Дерек Чисора, двајцата боксери се сретна за последен пат пред официјалниот меч. Тајсон Фјури, светскиот шампион во тешка категорија, тежеше 121,8 килограми и беше потежок од својот ривал. Додека Чисора имаше 118,2 килограми, тоа е речиси 3 килограми помалку од Фјури.

Advertisements

По мерењето боксерите ги дадоа последните изјави.

„Многу сум среќен, го чекав овој ден. Се чувствувам како да летам на Месечината. Верувај ми, денес ќе биде наелектризирана ноќ во рингот, ветувам“, изјави Дерек Чисора, 33 победи и 12 порази во кариерата.

Додека Фјури, 32 победи и 1 реми во кариерата и одбраната на титулата во ВБЦ категоријата.

„Едвај чекам да го победам овој ривал по трет пат. Со сета почит, како силен боксер, секогаш ќе има победник во рингот. Ќе видите што ќе се случи“.

Ова е трет пат двајцата боксери да се соочат еден со друг, а Фјури ги доби двата меча досега.