Фудбалерите на Севиља на домашен терен ја совладаа Гранада со 2:1 во мечот од 32. коло во шпанската Ла Лига.

Севилја успеа да стигне до важна победа и да остане во трка за шампионот на Шпанија затоа што сега има само еден бод помалку од Реал Мадрид и Барселона, и три бода помалку од лидерот Атлетико.

Домашниот тим поведе во 16. минута од играта кога судијата досуди пенал, а Ракитиќ беше сигурен од белата точка. Окампос зголеми на 2:0 во 53. минута и се чинеше дека сè е готово.

Сепак, гостите успеаја малку да ги сварат работите во самиот финиш на натпреварот кога Солдадо намали во 2:1 во 90. минута.

И после тоа гледавме вистински циркус на Рамон Санчез Писхуан. Главниот судија Рикаро де Бургоес Бенгоетсеа ја продолжи играта четири минути, но потоа создаде неверојатен хаос.

Главниот судија го означи крајот на натпреварот откако истече третата минута од продолжението и некои играчи веќе заминаа во соблекувалната.

Сепак, после тоа, Бенгоеткеа доби информација од просторијата ВАР дека натпреварот порано заврши и одлучи сите играчи да се вратат на теренот за да одиграат уште една минута.

Фудбалерите на Севилја беа многу вознемирени од таа одлука, но Бенгоетсеа не се предаде. Натпреварот продолжи повторно, се играше уште една минута, но Гранада не успеа да се закани.

По нешто повеќе од една минута, Бенгоеткс по втор пат го означи крајот на натпреварот, но беше јасно дека оваа сцена ќе ја обиколи планетата.

Неверојатната ситуација што се случи вечерва на натпреварот помеѓу Севилја и Гранада може да ја погледнете ТУКА.