Трета победа во низа за тимот на Лос Анџелес Лејкерс, кој се чини ја отстрани кризата, совладувајќи го Сан Антонио со 123-92. Уште една добра партија на Ентони Дејвис, кој реализираше 30 поени и 18 скока.

Advertisements

Победи и Феникс со 116-95 против Њујорк, искачувајќи се на второто место на Западот (се истакнаа Пејн со 21 поен и Букер со 20 поени).

Без проблеми победи тимот на Бруклин кој го совлада Мемфис со 127-115, во натпревар во кој доминираа Нетс, каде сите стартери постигнаа над 10 поени (Дјурант со 26 поени најдобар).

Шеста последователна победа за Сакраменто, кој го победи Детроит со 137-129, со главниот лик на теренот Фокс, со 33 поени.

Повторно разочара Мајами, кој беше поразен од Кливленд со 113-97, натпревар на кој се истакна Гарланд со 25 поени.

Победи и шампионот Голден Стејт кој благодарение на 41 поен на Клеј Томпсон го победи Хјустон со 127-120 на гостински терен.

Победа во последната секунда за Денвер, кој го победи Далас со 98-97 (Хајланд најефикасен со 29 поени).