Салернитана вчера ја победи Пескара со 3:0 на гости и со тоа се пласираше директно во Серија А во последното коло.

Салернитана се врати во Серија А по 23 години чекање, па затоа требаше да се очекува голема прослава на улиците на Салерно.

Сепак, заврши трагично. 28-годишен навивач на Салернитана почина откако со скутерот удри во паркиран автомобил.

Според Тутоспорт, навивачот на Салернитана смртно настадал додека возел скутер. Полицијата пристигна брзо и веќе започна истрага и спроведува истрага за да се утврдат причините за инцидентот.

Како што е утврдено од службите, човекот сам возел скутер. Надзорните камери беа лоцирани на местото на несреќата за да помогнат во утврдувањето на причините за целиот инцидент.