Франк Кеси по само шест месеци ќе ја напушти Барселона. Донесен како големо засилување, репрезентативецот на Брегот на Слоновата коска, не доби вистинска шанса во Барселона, поради тоа побарал да го напушти клубот во зимскиот преоден рок. Минатото лето, Барселона ја доби трката со неколку други големи клубови, за потписот на Кеси. Играчот особено и беше привлечен на Барселона, бидејќи за не го клубот не мораше да плати оштета. Тој како слободен играч пристигна од Милан.

Advertisements

Не доби вистинска шанса од Чави, кој во редот за врска најчесто ги користеше Бускетс, Гави, Педри и Де Јонг. Тотенхем сака да го искористи незадоволството на Кеси и да го донесе во Лондон и понудиле 13.000.000 евра.

Барселона, пристисната со финансиските проблеми, веројатно ќе ја прифати оваа понуда. Кончената одлука клубот ќе ја донесе откако претседателот Лапорта ќе обави консултации со Чави и неговиот стручен тим. Каталонски Спорт наведува дека Кеси не му се наметнал на Чави и дека за него е подобро да го смени средниот ред. Кеси одигра 13 натпревари за Барселона, постигна еден гол.

Прикажи повеќе