Луис Енрике нема да остане селектор на Шпанија по елиминацијата на Светското првенство во Катар. Поразот од Мароко влијаеше на неговата конечна одлука и тој ќе ја напушти клупата на Шпанија, а официјална потврда се очекува во следните 48 часа, пренесуваат бројните шпански медиуми.

Advertisements

На Енрике не му беше простен неуспехот на второто поврзано натпреварување, иако претходно стигна до финалето на Лигата на нации каде беше поразен од Франција. Шпанските медиуми издвојуваат неколку потенцијални наследници, а познато е дека во приказната веќе се Марселињо Торал и Роберто Мартинез. Третото име кое се појавува е Луис де ла Фуенте.

Станува збор за селекторот на младата репрезентација на Шпанија со која стана европски првак во 2019 година, а подоцна го освои и сребрениот медал на Олимпијадата во Токио во 2020 година. Во суштина, тој со години е вклучен во селекторската работа во шпанската федерација, од 2013 година води три генерации, а претходно не се прослави на клупата на Алавес.

Прикажи повеќе