Чешкиот напаѓач Патрик Шик блескаше по триумфот над Холандија и пласманот во четвртфиналето на Европското првенство.

Чесите славеа над фаворизираниот ривал со резултат 2:0, а одличниот шпиц го постигна и вториот погодок.

„Чувството е фантастично. Никој не очекуваше да стигнеме до тука. Да се ​​победи Холандија е одлично. Се надевам дека и навивачите се среќни“, изјави Шик.

Голем број навивачи пружија поддршка во Арената Пушкаш во Будимпешта.

„Едноставно, тогаш го забележавме. Тие создадоа одлична атмосфера, уживавме. Особено по натпреварот кога сите заедно славевме“, додаде Шик.

Чешка игра во четвртфиналето на ЕУРО против Данска.