Протекоа приватните писма на принцезата Дијана во кои таа открива дека не сака да се согласи на развод од кралот Чарлс иако знаела дека „целата ситуација ќе биде грда и очајна“, објави Дејли Меил. Нејзините белешки наскоро ќе се најдат на аукција за неверојатни 90.000 фунти.

Изолација, страв од прислушување на нејзиниот телефон, жалење поради разводот и критиките на кралското семејство се некои од темите на 32-те писма и картички напишани меѓу 1995 и 1996 година до нејзините блиски пријатели Сузи и Тарек Касем.

Парот решил да се ослободи од писмата затоа што сметаат дека „да ги поседуваш е голема одговорност што не сакаат да им ја пренесат на своите деца“, но ќе задржат некои од своите подоверливи писма. Остатокот ќе се продава поединечно, а средствата ќе бидат донирани на хуманитарни организации поддржани од Дијана.

„Притисок од сите страни“

Во една од нив, напишана на 28 април 1996 година, Дијана изјавила дека го откажала одењето во опера поради напнатоста и притисокот што и бил вршен од сите страни.

„Поминувам низ многу тешко време и притисокот е сериозен и доаѓа од сите страни. Понекогаш ми е премногу тешко да ја држам главата горе, а денес сум на колена и само копнеам овој развод да заврши бидејќи цената е огромна“, напиша таа.

На 20 мај 1996 година, Дијана и пишала на Сузи дека телефоните во палатата Кенсингтон биле прислушувани. „Да знаев пред една година што ќе доживеам низ овој развод, никогаш немаше да се согласам на тоа. Тоа е толку очајно и грдо“, напишал тој во писмото.

„Не сакам да летам од ова семејство“

Во своите писма Дијана отворено ги напаѓала членовите на кралското семејство и откривала доверливи детали. „Можеби ме опишуваа како пеперутка, но не сакам да одлетам од ова прекрасно семејство“, напиша Дијана на 2 декември 1995 година, само еден ден откако кралицата Елизабета ги советуваше неа и Чарлс да се разведат.

Во многу писма, покојната принцеза срдечно се заблагодарува на парот што „и пружи голема емоционална поддршка и што беше покрај неа и ги слушаше сите нејзини приказни“. „Исклучително сум трогната од тоа колку вие двајцата сте заштитнички кон мене. Не сум навикната на тоа“, им напишала таа.

Семејството Касем, кое сè уште живее во Лондон, ќе ги продава писмата на 16 февруари во аукциската куќа „Лејс“ во Пензанс, а веќе има голем интерес за нив. Принцезата Дијана првпат ги запознала во август 1995 година за време на нејзините редовни посети на болницата Кралската Бромптон.