Лотар Матеус, легендарниот германски фудбалер, истакна дека Кристијано Роналдо за него е најголемото разочарување на Светското првенство во Катар.

Advertisements

Поранешниот ас, кој ја предводеше Германија до титулата на Светското првенство во 1990 година, го спореди Португалецот со Меси.

„Роналдо беше целосна спротивност на Лео Меси. Тој сè направи погрешно. И за себе и за репрезентацијата. Неверојатен фудбалер, кој без потреба уништува се што создал низ годините. Жал ми е, бидејќи не мораше да биде така“, изјави Матеус.

Роналдо на три натпревари во Катар започна како стартер, на два влезе од клупата и постигна само еден гол. Португалија беше елиминирана од Мароко во четврт-финалето.

Прикажи повеќе