Во време кога се зборува за наследникот на Тите во Бразил, Ривалдо, е против изборот на странски тренер за петкратните светски шампиони.

Advertisements

„Не се согласувам и мислам дека е непочитување бразилските тренери да размислуваат да ангажираат странски тренер за нашата репрезентација. Верувам дека имаме тренери способни да ја преземат репрезентацијата во овој момент и добро да ја завршат работата“, пишува на социјалните мрежи поранешниот напаѓач, „Златната топка“ во 1999 година, сега 50 години.

„Доведувањето странски тренер не е гаранција дека ќе бидеме светски шампиони. Верувам дека странскиот тренер би сакал да биде светски шампион за својата земја и да ја израдува својата нација. Странците се без сомнение многу добри тренери, но „Селесао“ е наш, на нашата нација и треба да управува некој со бразилска крв во вените. Најважни се играчите, мораме да им помогнеме, да ги охрабриме и да им дадеме самодоверба…“

Абел Фереира и Хорхе Жесус беа меѓу имињата предложени како можни наследници на Титес, кој се повлече по елиминацијата на Бразил во четвртфиналето на Светското првенство. На листата на кандидати, меѓу другите, се и Шпанците Пеп Гвардиола и Луис Енрике и Италијанецот Карло Анчелоти.

Прикажи повеќе