Речиси 22 000 луѓе загинаа во катастрофалниот земјотрес од 7,8 степени по Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија во понеделникот на 6 февруари, иако Обединетите нации (ОН) предупредуваат дека сè уште не се знае целосниот обем на катастрофата.

Според последниот биланс, бројот на загинати во Турција се искачи на 18 342, а во Сирија досега се регистрирани вкупно 3 377 жртви. Со тоа, вкупниот број на загинати во двете земји се искачи на 21 719 за само пет дена.

Спасувачите сè уште трагаат по преживеани под урнатините, додека десетици илјади луѓе на минусни температури ги поминуваат деновите во импровизирани засолништа, откако ги загубија своите домови.

Прикажи повеќе