Откако синоќа Реал Мадрид славеше против Барселона со 2:1 во „Ел Класико“, вечерва нова победа на „Кралевите“, но овој пат и во кошаркарското „Ел Класико“. Реал Мадрид константно водеше во текот на целиот меч, освен во последниот период кога Барса за момент имаше водство од 85:54. Сепак, Николас Папровитола погоди „два + еден“, односно од игра и од линјата за слободни за водство од 87:85 за Реал. Ќе се воспостави дека ова се победнички поени, бидејќи на спротивната страна Хигинс не успеа да погоди во последниот напад. Токму Хигинс беше најефикасен со 21 поен, додека Руди Фернандес кај Реал уфрли 13, Гаруба и Лапровитола по 11.