Златан Ибрахимовиќ нема да ја започне новата сезона во Серија А во првото коло.

Според „Газета дело Спорт“, Милан се одлучил за помирен пат за враќање на Ибра на терените и засега „росонерите“ немаат намера да ги забрзаат работите.

Ибрахимовиќ минатата сезона ја заврши предвреме поради проблем со коленото, а во меѓувреме беше опериран.

Според планот, Швеѓанецот беше подготвен да го дочека првиот круг, но како што стојат работите сега, тоа нема да се случи.

Миланскиот весник пишува дека Ибра ќе го пропушти дуелот од првото коло против Сампдорија, кој е на програмата на 23 август, додека го прашуваат и за дуелот од второто коло против Каљари на Сан Сиро.

Росонерите го доведоа Оливие Жиру во своите редови, така што нема потреба да го форсирате Ибрахимовиќ, па се очекува напаѓачот, кој наскоро ќе наполни 40 години, да излезе на терен дури по репрезентативната пауза во септември.

Милан ќе игра дерби против Лацио и Јувентус во втората половина на септември, па целта на „росонерите“ ќе биде нивниот лидер да биде достапен на тие натпревари.