Како и во Русија, пред четири години Премиер лигата е национално првенство кое дава најмногу фудбалери на Светското првенство во Катар.

Advertisements

Дури 164 фудбалери својот професионален леб го заработуваат во Англија, што е еквивалентно на повеќе од пет ростери.

Потоа следуваат Шпанија – Примера со 87, Германија – Бундеслига – 81, Италија – Серија А – 68, Франција – Лига 1 – 57, Белгија – Јупилер ПРО – 24, Холандија – Ередивизие – 19, Португалија – Примеира 0 19, Турција – Суперлига – 19. /Gol.mk/

Прикажи повеќе