Герет Саутгејт ќе остане англиски селектор и покрај елиминацијата во четврт-финалето на Светското првенство, тврдат британските медиуми, посочувајќи дека тој планирал да се повлече, но позитивната реакција на јавноста го убедила да продолжи. 52-годишниот Саутгејт има договор до крајот на Европското првенство во 2024 година и англиската Фудбалска асоцијација (ФА) не планира да прави промени.

Advertisements

Според „Телеграф“, Саутгејт пред шампионатот планирал да си замине по Мундијалот, без разлика на резултатот, но по разговорите со своето семејство и позитивните реакции на стилот на игра, решил да остане.

Од 1968 до 2016 година, на пример, Англија победи во само шест елиминациски мечеви на големите натпреварувања, а под Саутгејт има исти шест победи во последните шест години – полуфинале на СП во 2018, финале на ЕП 2020 и четврт-финале во Катар.

Прикажи повеќе