Најстарата ученичка во основно училиште во светот, Кенијката Присила Ситиени, која на 94 години реши да оди на училиште, што беше пречекано од УНЕСКО, почина на 99-годишна возраст, објавија локалните медиуми.

Нејзиниот внук, Семи Чепсирор, изјави за весникот „Стандард“ во четвртокот дека Гого Присила, како што ја добиле прекарот, починала во средата во нејзиниот дом откако развила компликација на градниот кош.

„Гого беше во добра здравствена состојба и одеше на училиште до три дена пред нејзината смрт, кога доби болки во градите, поради што беше принудена да го напушти училиштето“, рече тој.

„Бевме многу горди на неа“, додаде тој.

Присила Ситиени имаше 94 години кога успеа да го убеди директорот на училиштето во нејзиното село во долината Голема Рифт да ја прими во училиште, што УНЕСКО го пофали како „пример за нејзината заедница и пошироко“.

Сакаше да биде пример за мајките

Во интервју за УНЕСКО минатата година, Присила Ситиени рече дека сака да ги мотивира младите мајки во нејзината земја да се вратат на училиште по породувањето наместо да се откажат од образованието.

„Сакав да дадам пример не само за девојките од Кенија, туку и за другите девојки ширум светот кои не се образовани“, рече таа.

„Без образование нема разлика меѓу мене и кокошката“.

Нејзината приказна го инспирираше францускиот документарец Гого благодарение на кој минатата година ја посети Франција и ја запозна првата дама Брижит Макрон. Тоа беше прв пат во нејзиниот живот да лета со авион.