Торино го победи Милан со 0-1 во Сан Сиро, во натпревар за Купот на Италија. „Црвените“ разочараа во играта бидејќи примија во 114. минута од судиското продолжение, иако противникот од 70. минута играше со играч помалку поради тоа што Џиџи двапати беше казнет со жолт картон. По средбата, Стефано Пиоли беше многу вознемирен бидејќи го казни тимот со играчите кои останаа стуткани во Миланело.

„Одигравме сериозен натпревар против многу тежок противник. Можеби не покажавме доволно квалитет, особено кога Торино остана со 10 играчи на теренот. Требаше да работиме повеќе за да најдеме простори во нивната одбрана, тоа е големо разочарување и многу ми е жал. Моравме да бидеме појасни на теренот, не можевме да попуштиме во контранапад. Тимот го промаши последното додавање и сега треба да се рестартираме уште порешително.

Де Кетелаере?

Го активирав затоа што е важен играч, играше на малку поинаква позиција од онаа на која е навикнат, тоа е затоа што Жиру тренираше малку по Светското првенство и не може да игра на секои три дена. Мислам дека Де Кетелаере одигра добар натпревар, но повторувам дека како него и целиот тим требаше да направи повеќе.

Прикажи повеќе