Германскиот репрезентативец Робин Госенс ​​најверојатно ќе ја напушти Аталанта во летниот преоден рок.

Овој фудбалер обезбедува одлични игри во последно време, па не е изненадувачки што голем број клубови се заинтересирани за неговите услуги.

Интер и Јувентус веќе покажаа интерес, но се поизвесно е дека Манчестер Сити ќе им го уништи бизнисот, барем така пишуваат медиумите блиски до Аталанта.

Наводно, челниците на клубот се подготвени да започнат преговори со Сити, а англискиот клуб е подготвен да понуди 40 милиони евра за неговата „слобода“, со што се задоволни и во Аталанта.

Во Серија А, Госенс ​​одигра 21 натпревар оваа сезона, постигнувајќи девет гола на кои додаде четири асистенции.

Интересно, Госенс ​​пристигна во Аталанта во 2017 година од Хераклес за нешто помалку од еден милион евра, па може да се каже дека италијанскиот клуб ќе заврши феноменална работа со неговата продажба и тоа нема да им биде прв пат да направи ваков трансфер.