Принцезата Беатрис од Јорк, според мислењето на многумина, е најмистериозната членка на британското кралско семејство.

Таа често трпела разни хирови на нејзините родители кои предизвикувале бројни скандали, а денес води мирен живот со сопругот, италијанскиот бизнисмен Едоардо Мапели Моци и нивната единаесетмесечна ќерка Сјена.

Беатрис имаше многу турбулентно детство, кое не беше како на ниту едно обично дете. Имено, нејзината мајка Сара Фергусон ја ставила на првата диета кога имала само осум години. Откако таа и принцот Ендру се разведоа, таа реши да продава производи за отстранување на влакна, кои ги тестираше на своите ќерки.

Принцезата не сака да биде во центарот на вниманието и токму кога помислила дека ќе заплови во мирно пристаниште со нејзиниот партнер грофот Едоардо (38), нејзиниот татко принцот Ендру од Јорк се најде во центарот на секс скандал.

Тогаш внуката на кралицата Елизабета преживеала голем срам, но не дозволила тоа да и го диктира односот со нејзиниот иден сопруг.

Вирџинија Џефри, која е една од жртвите на осудениот сексуален престапник и њујоршки мултимилионер и банкар Џефри Епштајн, тврди дека принцот Ендру сексуално ја нападнал во Лондон и во САД, што синот на британската кралица Елизабета упорно го негира.

Интересно е што дури три пати го одложуваа судбоносното „да“, прво поради пандемијата, а потоа двапати поради таткото на принцезата.

Двојката се запознала благодарение на нејзината сестра, принцезата Евгенија (32). Нивната прва средба беше на нејзината свадба со Џек Броксбенк во 2018 година.

Тие се заљубиле на прв поглед, а потоа се венчале во мај 2020 година.

– Нејзиното кралско височество, принцезата Беатрис од Јорк и г-дин Мапели Моци беа трогнати од желбите што ги добија по нивната венчавка и со задоволство споделија две дополнителни фотографии од нивниот посебен ден – објави тогаш Бакингемската палата.

Јавноста остана во страв, бидејќи церемонијата се одржа во кругот на најблиските луѓе, што не е карактеристично за кралското семејство. Сепак, младенците позираа со кралицата Елизабета Втора, бабата на Беатрис.

И кралицата ѝ го направи денот посебен, затоа што и дозволи да ја носи тијарата што ја носеше на нејзината свадба со принцот Филип во 1947 година. Станува збор за семејно наследство кое и припаѓало на кралицата Мери.

Веќе во 2021 година, во септември, Беатрис и Едоардо ја сфатија својата улога како родители, тие родија девојче, Сиена Елизабет Мапели Моци.

Сепак, тоа не беше прво дете за сопругот на принцезата. Тој го има синот Кристофер (6) со својата поранешна свршеница, архитектката Дара Хуанг (38), која не сака јавно да ја разоткрива. Сепак, по толку години снимање, тој се појави на платинестиот јубилеј со него и Беатрис.

Како што пишуваа странските медиуми, Беатрис го прифатила Кристофер со цело срце нарекувајќи го свое дете.

За љубовниот живот на принцезата пред Едвард, чие богатство се проценува на шест милиони долари, познато е дека таа 10 години била во врска со бизнисменот Девја Кларк, а раскинале во 2016 година.

Беатрис не е наследничка на круната и се труди да не дава причини да пишува и зборува за неа, па јавноста доби впечаток дека таа и нејзиниот сопруг се „досадна“ двојка, додека често во медиумите се придружува името на принцезата. со епитетот дека е „неубава““.