Во интервју за британски Телеграф, Ерлинг Халанд откри за што сонувал отсекогаш.

Не е тајна дека Халанд има посебна врска со Лигата на шампионите. На првиот натпревар од ова натпреварување тој постигна хет-трик во дресот на Салцбург во победата од 6:2 над Генк.

Патем, тој е најмладиот играч што го сторил тоа. Тој успеа да постигне 12 гола на 14 натпревари и во моментов е еден од најопасните напаѓачи на планетата. Со Борусија Дортмунд повторно ќе игра во Лигата на шампионите, по одличната завршница на сезоната.

Во еден дел од објавеното интервју за Телеграф, Халанд зборува за Лигата на шампионите како негова најголема опсесија.

“Не престанувам да размислувам за Лигата на шампионите. Јас секогаш размислувам само за тоа. Сакам да ја освојам еден ден. Химната од Лигата на шампионите ми дава посебна мотивација, го сакам тој звук. За мене би било неверојатно да подигнете го трофејот во Лигата на шампионите “, рече Норвежанецот.

Халанд барем уште една сезона ќе ја игра Лигата на шампионите со Борусија, но се верува дека порано или подоцна ќе ја слуша химната од најелитното натпреварување во дресовите на Реал, Барселона, Јунајтед, Челзи или кој и да е.

Се очекува Дортмунд да собере околу 160 милиони евра доколку се реши да го продаде Халанд, а англиските медиуми пишуваат дека во моментов Манчестер Сити е единствениот што може да издвои толку пари за него.

Сега по напорната сезона ужива на годишен одмор во Грција, од каде ги гледа натпреварите на Европското првенство. Интересно, тој се сретна со Рјад Махрез на островот Миконос, што веднаш ги разгоре гласините за неговиот трансфер на „Етихад“.