Ерлинг Халанд, минатото лето реши да се пресели во Манчестер сити. „Граѓаните“ ја активираа неговата откупна клаузула од 60 милиони евра. Менаџерката Рафаела Пиминето откри зошто Халанд ги одбил Реал, ПСЖ, Манчестер јунајтед, Челси и ја прифатил понудата на актуелниот англиски шампион.

“Знаете, тој потекнува од фудбалско семејство. Неговиот татко играше за Манчестер сити и има фотографии од Ерлинг како го носи тој дрес како дете. Мислам дека причините беа лични. Мислам дека тој сакаше да ја доживее Премиер лигата”, изјави таа во интервју за шпански „Ас“.

Таткото на Ерлинг, Алфи Халанд играше за Сити од 2000 до 2003 година. Ерлинг е под договор со клубот до летото 2027 година. Сезонава веќе постигна 25 гола во Премиер лигата на само 19 одиграни натпревари./Makfax/

Прикажи повеќе