Според италианските медиуми, мексиканска компанија е подготвена да понуди речиси 1 милијарда евра за да го купи клубот од Серија А. Наполи, моментално се на врвот на табелата и се пласираат во осминафиналето на Лигата на шампионите, каде во февруари ќе се сретнат со Ајнтрахт Франкфурт.

Advertisements

Еден од ретките клубови без значителен долг, Наполи го привлекува вниманието на светската сцена со неколку извештаи во последните недели за понуди за купување на клубот, кои стигнале на адресата на претседателот нњ италианскиот клуб, Аурелио Де Лаурентис.

Досега тие беа главно инвеститори од САД, но сега Милано Финанца тврди дека мексикански бизнисмен е подготвен да понуди до 1 милијарда евра за да го купи Наполи. Де Лаурентис беше категоричен дека не е заинтересиран за продажба, откако го спаси клубот од банкрот за да се врати во Серија Ц2 во 2004 година.

Тие ја вратија промоцијата во Серија А во 2007 година и оттогаш растеа. Де Лаурентис укажа дека во минатото одбил и понуда од 2,5 милијарди евра за Наполи.

Прикажи повеќе