Шестиот дуел од осминафиналето на ЕУРО во Букурешт го одиграа репрезентациите на Франција и Швајцарија.

На крајот, по подобро изведување пенали, Швајцарецот славеше со 4:5. Регуларниот дел и продолженијата завршија со резултат 3:3.

Франција подобро го отвори мечот, имаше неколку шанси, се издвојува обидот на Мбапе во деветтата минута. Сепак, Французите беа шокирани во 17-та минута. Швајцарија поведе со голот на Харис Сеферовиќ од 0:1.

По швајцарскиот погодок, француската офанзива се активира. Прво се заканија преку Мбапе во 24. минута, а потоа Рабиот во 34. минута.

До крајот на полувремето, уште една можност за Мбапе, но Сомер одлично одбрани.

Во второто полувреме вистинско лудило на теренот.

Французите се заканија во 49.минута, швајцарската одбрана беше безбедна, а потоа во 54.минута по ВАР консултација пенал за Швајцарија. Родригез ја прифаќа топката, шутира, но Лорис го брани неговиот удар и после тоа доаѓа казна.

Карим Бензема излезе на сцена и со два гола во 56. и 58. минута го сврте резултатот и ги донесе Французите во водство од 2:1. Во 61-та минута Мбапе имаше шанса да го затреси голот но, топката отиде над голот.

Швајцарија се обиде да крене во 66-та минута по еден прекин, но топката мина над голот на Лорис по ударот на Сеферовиќ.

Во 74. минута ново ремек-дело на Триколорите. Погба ја затресе мрежата на Швајцарија со феноменален удар за водство на Французите од 3:1.

Швајцарија не се предаде и Сеферовиќ погоди во 81. минута за 3:2 и возбудлив финиш на натпреварот. Во 86. минута беше поништен голот на Гаврановиќ, а истиот фудбалер погоди во 90. минута за 3:3 и дуелот замина во продолженија.

Во продолженијата, Французите први се заканија во 93-та минута, но ударот на Павард беше одлично запрен од Сомер. Во 98. минута добар напад на Швајцарија, но одбраната на Франција реагираше добро.

Шанса за Мбапе во 110-та минута, но шутираше слабо од добра позиција и победникот беше решен со пенали.

Во пенал серијата, Швајцарците беа подобри со 4:5, трагичар беше Мбапе кој го промаши последниот пенал.