Поминуваат месеци и повторно се појавуваат вести зошто Килијан избрал да остане во ПСЖ наместо да потпише за Реал Мадрид. Улогата на Емануел Макрон, претседател на Франција, беше од витално значење во оваа смисла и Мбапе тоа повторно го призна во интервју за „Sports Illustrated“.

Advertisements

„Имавме неколку телефонски повици. Во декември, јануари, февруари, март…, – признава тој, смеејќи се и имплицирајќи на инсистирањето на францускиот претседател.

Макрон ми се јави и ми рече: Знам дека сакаш да заминеш, но сакам да знаеш дека си важен за Франција и не би сакал да го направиш тоа. Овде имате можност да испишете историја. Сите те сакаат“.

Ѕвездата на ПСЖ не можеше да поверува на повикот на шефот на државата: „Реков дека го ценам, навистина е лудост. Претседателот ви се јавува и ве замолува да останете“.

Мбапе зборуваше и за освојувањето на Светското првенство во 2018 година: „Тоа ми го промени животот. И порано бев познат, но по Светското првенство беше лудо. Ми требаше време да научам да се смирам“.

Набргу потоа, сепак, го допре дното. Промашувањето на пенали против Швајцарија на Евро 2020 предизвика бран критики кон Мбапе, повеќето од нив расистички, што го натера да размислува да се откаже од играњето за Франција:

„Помислив: Не можам да играм за луѓе кои мислат дека сум мајмун. Нема да играм повеќе. Потоа размислував со луѓето околу мене и тие ме охрабрија да продолжам. Откажувањето не беше добра порака, бидејќи јас сум пример за луѓето“.

Имаше уште една причина да се продолжи со „Les Bleus“: „Ова е нова Франција, затоа не заминав. Беше добра порака младите да кажат: Ние сме посилни од сето ова“.