Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе синоќа постигна еден гол на натпреварот од 1. коло од групната фаза на Лигата на шампионите против Борусија (2:0). Тој сега има 35 постигнати голови во европските купови.

Дваесет и четиригодишниот Французин се најде на второто место во историјата по ефикасност помеѓу неговите сонародници. Тој се изедначи со Тиери Анри.

Лидер на оваа листа е Карим Бензема, кој за Лион и Реал Мадрид постигна 78 гола во Лигата на шампионите.

Мбапе постави уште еден рекорд. Со постигнувањето гол за ПСЖ во неговата седма последователна сезона во Лигата на шампионите, тој се изедначи со Единсон Кавани, кој постигнуваше гол во европските натпреварувања за парижаните од 2013 до 2020 година.