Претседателот на Франција, Емануел Макрон, ги изненади сите со својата прогноза за натпреварот кој во неделата се одигра меѓу Франција и Полска. Актуелните светски прваци победија против Полска со резултат 3-1, со головите беа Жиру и Мбапе (два гола), додека кај Полска стрелаше Левандовски.

Advertisements

Во интервју за „Ле Паризиен“ објавено во саботата, претседателот на Франција не само што го најде точниот резултат 3-1, туку дури и успеа да ги пронајде играчите кои ќе го постигнат овој натпревар.

“Левандовски ќе даде гол, Мбапе или можеби и Жиру, каде што овој сака да испише историја“, рече Макрон.

Макрон изјави дека ќе отпатува во Катар доколку Франција стигне до полуфиналната фаза, каде што се обидува да го одбрани трофејот што го освоија во Русија, во 2018 година.

Прикажи повеќе