Во реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите, Манчестер Сити го совлада ПСЖ со 2:0 и со вкупни 4:1 избори место во првото финале од Лигата на шампионите во историјата на клубот, кое ќе се игра во Истанбул на 29 мај.

Изненадувањето дојде кај двата тима затоа што во Манчестер паѓаше слаб снег, иако веќе сме во првата недела од мај.

Натпреварот започна одлично. Двете екипи започнаа со напади, а во осмата минута првата возбуда. Беше досуден пенал за ПСЖ, но судијата Кујперс се предомисли по консултација со ВАР.

После тоа, шанса за Сити преку Де Брујн, а во 15-та минута славеа домашните фудбалери. По една акција на Граѓаните, Махрез ја затресе мрежата на гостите за 1:0.

Во 17-тата минута ПСЖ можеше да се врати во мечот во можност кога Маркињос замина со 1:0. Две минути подоцна и шанса за Ди Марија.

Парижаните напаѓаа во првото полувреме, но мрежата на домаќините беше во мирување.

До крајот на првото полувреме се издвојуваат уште три можности. За домашниот тим се обидоа Гундоган и Фоден, додека кај гостите Нејмар промаши нова шанса во 43-та минута, но неговиот удар беше блокиран од одбраната на Сити.

Почетокот на второто полувреме носи и интересен фудбал. И двата тима имаа по неколку шанси, но одбраните изгледаа безбедни.

Се играше во 63-та минута кога Сити направи одличен напад. Фоден асистираше на крајот, а Махрез погоди за 2:0, а потоа работите беа скоро готови.

Ди Марија доби шанса да ги смени работите. Во 69. минута Фернандињо доби директен црвен картон.

Иако останаа помалку со играчот, гостите се бореа до крај. Во 75. минута Кин имаше шанса, но на крајот се играше офсајд.

До крајот на натпреварот се обидоа уште неколку добри акции на домаќините, ПСЖ исто така, но остана 2:0 и тимот на Гвардиола започна да слави.

Во финалето од Лигата на шампионите, Сити ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Челзи и Реал Мадрид, чиј реванш е закажан за утре.