Магазинот RESPECTIVE People објави листа на познати личности за кои сметаат дека ја заслужуваат титулата личност на годината, а на неа имало еден маж и три жени.

Како што објаснија, актерот Метју Меконахи, актерката Мила Кунис, добитничката на Еми Квинта Брунсон и пејачката Џенифер Хадсон се истакнаа по својата хуманитарна работа и несебичното помагање на другите во 2022 година.

Метју Меконахи

„Кога родниот град на Метју Меконахи беше погоден од масовно пукање во мај во кое загинаа деветнаесет деца и двајца вработени во училиштето, актерот и неговата сопруга Камила брзо се вратија во Увалде.

Тие немаа план: тие само почнаа да разговараат со семејствата на жртвите и веднаш видоа колку родителите сакаат животот на нивните деца да биде важен. Со цел да се притисне за реформа на оружјето, двајцата презентираа предлози до американскиот Конгрес да усвои нацрт-закон за ограничување на пристапот до оружје. Еден месец подоцна, законот беше усвоен“, пишува People.

Квинта Брансон

Добитничката на „Еми“ Квинта Брунсон е одговорна за мокументарната серија Abbott Elementary. Таа сакаше да создаде серија што ќе ги премости генерациските јазови и ќе ги насмее неа и нејзините родители и баба и дедо на истите шеги. „Важноста да се смееме и да се смееме заедно за исти работи е исцелување. Нема ништо поубаво од тоа, бидејќи така се градат и зајакнуваат односите меѓу луѓето“, вели таа.

Џенифер Хадсон

Со нејзиното ново ток-шоу, мисијата на Џенифер Хадсон беше да „создаде платформа за секого, за сите да имаме место каде што се чувствуваме вклучени“. Џенифер го започна шоуто откако стана најмладата жена што го постигнала статусот ЕГОТ (односно, доби Еми, Греми, Оскар и Тони) на 41-годишна возраст.

Мила Кунис

По руската инвазија на Украина, актерката Мила Кунис веднаш решила да им помогне на несреќните луѓе во родната земја.

„Бидејќи сум од Украина, моите пријатели почнаа да ме прашуваат со кого можам да контактирам за донации и веднаш знаев дека морам да помогнам“. Незнаењето од каде да почне не ја забави: „Немавме решение, па создадовме“. До денес има собрано 37 милиони долари за бегалците кои имаат потреба.