Хосеп Марија Бартомеу го презеде претседателското место во Барселона на почетокот на 2014 година и најави големи работи, но за шест години од неговиот мандат го водеше клубот до многу бездна.

Барселона е во голема финансиска криза, а во претходните сезони резултатите на тимот се многу полоши отколку што се очекуваше. Во првата сезона Барселона ја освои Лигата на шампионите и се чинеше дека Бартомеу има одличен старт, но сепак беше тим од ерата на Жоан Лапорта.

Откако некои играчи го напуштија клубот, особено Чави, резултатите на тимот и ситуацијата во клубот од година во година се влошуваа. За пет години од освојувањето на Лигата на шампионите во 2015 година, Бартомеу ја доведе Барселона во страшна состојба.

Тој успеа да уништи сè што се создаваше со текот на годините, и неверојатната доминација на Барселона во сите сегменти. Во финансиска смисла, тој не успеа да направи чекор и да донесе спонзор кој ќе вложи многу пари, и нема потреба да се зборува за трансфери.

Бартомеу направи очајни потези откако остана без првотимец и безмилосно потроши огромни суми пари на играчи кои чинат најмалку двојно помалку од тоа што го плати Барса.

Тој самиот инсистираше на доаѓањето на Арда Туран, Алеикс Видал, Лукас Диње, Пако Алкасер, Андреа Гомеш и Самуел Умтити кои беа тотален неуспех. Покрај тоа, тој им дал астрономски договори на Жорди Алба, Серхио Бускетс, Жерар Пике и Луис Суарез, а да не го спомнувам договорот од 500 милиони евра на Меси за пет сезони.

Конечната несреќа се случи во 2017 година кога Нејмар замина во ПСЖ за 222 милиони евра, а Бартомеу потроши скоро 300 милиони евра за да ги донесе Филип Кутињо и Усман Дембеле. На Дембеле му беа потребни три години да започне да игра правилно, додека Кутињо беше големо промашување.

Во тој период од 2015 година до неговата оставка, најголемиот ривал на каталонскиот клуб Реал Мадрид ја опустоши Европа. Кралевите имаат освоено три последователни Лиги на шампиони, а Барселона беше шокантно нокаутирана од Рома и Ливерпул.

Последниот удар се случи вчера кога беше уапсен Бартомеу, а полицијата влета и во просториите на Барселона за да изврши претрес.